Actualitate
Ultimele lucrări pe DEx Craiova - Pitești

Sunt sute de muncitori și utilaje mobilizați pentru finalizarea Drumului Expres Craiova – Pitești.
Constructorul român UMB a mobilizat 700 de muncitori și peste 200 de utilaje, lucrând continuu, 24 de ore din 24, pentru finalizarea Lotului 4 al Drumului Expres Craiova – Pitești, anunță, luni, Direcția Generală de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova. La finalul anului trecut, au fost deschiși parțial 17,7 km din acest segment, iar inaugurarea ultimilor 12 kilometri este programată pentru luna mai.
„Lucrările se desfășoară nonstop pe Lotul 4 al DEx 12, pentru conectarea cu A1. Antreprenorul are mobilizați peste 700 de angajați și utilizează mai mult de 200 de utilaje și echipamente specifice,” a transmis DRDP Craiova.
Conform sursei citate, pe porțiunea nefinalizată a Lotului 4, antreprenorul efectuează o serie de lucrări, printre care: aplicarea mixturilor asfaltice, lucrări la terasamente și suprastructura drumului, lucrări hidrotehnice, drenaje, rigole, și la structuri (placi suprabetonare, hidroizolații, plăci de racordare, sferturi de con), săpături, umpluturi și îmbunătățirea terenului de fundare.
În prezent, circulația se desfășoară în regim de drum expres între Craiova și Albota.
DEx12 este primul Drum Expres aflat în construcție în România pe traseul Pitești – Slatina – Craiova, având o lungime totală de 121,18 km.
Vizualizări: 232