Actualitate

Sute de salariați, două luni în șomaj tehnic

Consiliul de Administrație al ArcelorMittal Hunedoara S.A. a decis întreruperea temporară a activității societății în perioada 14 februarie 2025 – 31 martie 2025. În această perioadă, angajații afectați vor primi 75% din salariul de bază, conform unui raport publicat la Bursa de Valori București (BVB).

Decizia survine într-un context dificil pentru industria siderurgică europeană, care se confruntă cu prețuri de dumping practicate de producătorii chinezi, ce au inundat piața europeană. Aceste dificultăți afectează nu doar ArcelorMittal Hunedoara, ci și alte companii din domeniu, precum Liberty Steel Galați, care și-a întrerupt activitatea în toamna anului trecut.

În ultima zi de tranzacționare de la BVB, acțiunile ArcelorMittal Hunedoara au înregistrat o scădere de 0,67%, ajungând la 0,29 lei per acțiune.

În ultimul an de activitate, compania a avut 584 de angajați, care acum privesc cu incertitudine către viitor, într-un sector marcat de instabilitate și concurență neloială din partea importurilor asiatice.

Reprezentanții industriei siderurgice atrag atenția asupra necesității unor măsuri de protecție la nivel european pentru a evita colapsul acestui sector strategic.

Vizualizări: 1,021

Alte articole din Actualitate:

Citește și: