Actualitate
Recepția finală a lucrărilor pe Calea Eroilor va fi făcută curând

Lucrările de pe Calea Eroilor din municipiul Târgu Joi mai au nevoie de mici îmbunătățiri. Este declarația făcută de Marcel Romanescu, primarul municipiului Târgu Jiu care a transmis că se mai așteaptă câteva documente care, din păcate, întârzie să apară în această perioadă.
"Nu a fost făcută o recepție finală, așa cum se face la fiecare lucrare, pentru că am încercat ca o perioadă de timp, să vedem exact cum se comportă acea lucrare.
Pot să vă dau o veste bună, din momentul în care s-au terminat lucrările vedem că apar modificări semnificative. La un moment dat mai trebuie amenajat în zona de spațiu verde ceva, pe zona Geneva mai apare o piatră care nu este bine fixată, dar lucrarea în mare se comportă impecabil. E adevărat că în mare parte Calea Eroilor este folosită doar pietonal, nu de autoturisme pentru că acolo au acces doar riveranii.
(…) Am avut o discuție cu constructorul, care a venit la Târgu Jiu, demarăm procedura pentru recepție, ca în câteva luni să avem și recepția acestor lucrări.
Avem un avantaj, noi avem o garanție de bună execuție de un milion de lei, din cei 10 milioane de lei cât a fost întreaga lucrare, adică 10%, pe care nu am deblocat-o. Acea sumă există în conturile primăriei municipiului Târgu Jiu și dacă pe perioada recepției sau pe perioada anilor următori, vom constata că apar modificări la lucrare, constructorul este obligat să remedieze sau dacă nu, putem să executăm oricând garanția de 1 milion de lei”., a transmis Marcel Romanescu, primarul municipiului Târgu Jiu.
Vizualizări: 799