Actualitate

Mitrescu: Vor urma noi valuri de procese

Președintele Sindicatului Energia Rovinari anunță noi valuri de procese împotriva Casei de Pensii Gorj. Constantin Mitrescu este supărat pe funcționarii care nu mai recunosc reducerea vârstei de pensionare cu 13 ani pentru mineri și energeticienii din termocentralele pe cărbune, ca și cum legea 197/2021 ar fi fost anulată în totalitate de noua lege a pensiilor.

“Casa de Pensii face abuzuri din nou”, a spus Mitrescu. “Chiar dacă beneficiile Legii nr.197 nu sunt anulate de actuala lege, o interpretează în așa fel încât să pară că s-a anulat tot. Articolele care fac trimitere la reducerea vârstei de pensionare cu 13 ani le ignoră total și nu le pun în practică. Vor urma noi valuri de procese. Bineînțeles că oamenii se vor îndrepta împotriva lor în instanță, dacă nu le vor reduce cu 13 ani vârsta de pensionare”, afirmă sindicalistul.

'Au început să vină primele decizii de pensionare pe noua lege, iar interpretarea Casei Naționale de Pensii pentru cei care au lucrat în grupe de muncă este un dezastru mai mare decât ce anunțaseră PSD și PNL în Parlament la momentul adoptării acestei legi nedrepte. Noua lege a crescut indirect cu 3 ani vârsta de pensionare pentru toți minerii, energeticienii, angajații din combinatele chimice și alți lucrători în condiții deosebite. Practic, legea lovește de două ori în aceste categorii de angajați: le reduce banii și le crește vârsta de pensionare', a transmis săptămâna trecută Radu Miruță, deputat USR.

'Dacă inițial noua lege a pensiilor prevedea că le va lua doar banii celor care au lucrat în grupe de muncă, prin aplicarea acesteia, Guvernul Ciolacu le-a luat și banii, și anii. Celor din zona de minerit și energie nu le mai este redusă vârsta de pensionare asociată perioadei 2001 - 2021 fiindcă acești 20 de ani brusc nu mai sunt asimilați grupei speciale de muncă, iar celor care au lucrat și în grupa 1, și în grupa 2 le cumulează drepturile doar dacă au 35 de ani lucrați. Concluzia este că, în următorii doi ani, aproape nimeni nu se va mai putea pensiona', a explicat Radu Miruță.

Vizualizări: 837

Alte articole din Actualitate:

Citește și: