Eveniment

Balastieră amendată drastic

O balastieră din Drăguțești a fost amendata cu 75 de mii de lei după un control al celor de la Apele Române. Firma ar fi exploatat agregate minerale în afara perimetrului pentru care avea autorizație. 

 

"O echipă de inspectori ai Apele Române Jiu au aplicat, în urma unui control, o amendă în valoare de 75.000 lei, unei societăți care își desfășoară activitate de extragere a agregatelor minerale din albia râului Jiu, pe raza UAT Drăguțești.

 

Ajunși la fața locului, inspectorii Apele Române Jiu au constatat că, societatea exploata agregatele minerale în afara perimetrului pentru care avea autorizație să efectueze lucrările specifice de decolmatarea.

 

Pentru abaterea găsită, agentul economic a fost amendat cu suma amintită mai sus și, totodată, cantitatea de agregate minerale exploatată în afara perimetrului autorizat urmând să fie plătită către Apele Române Jiu cu penalitățile care se impun conform legislației în vigoare", anunță Apele Române. 

Vizualizări: 363

Alte articole din Eveniment:

Citește și: