Eveniment

Meci spectaculos de pregătire pentru seniorii CSM Târgu Jiu

CSM Târgu Jiu și a continuat astăzi seria meciurilor de pregătire din această vară. Echipa antrenată de Mario Găman a terminat la egalitate, scor3-3, cu echipa de Liga a 3-a, Minerul Lupeni. La pauză a fost 1-1. Albert Filip, Lucian Marina și Bebeto Lupuleț au marcat golurile echipei noastre.

Jocul a fost unul spectaculos, cu multe goluri și răstunări de situație în remiza dintre CSM Târgu Jiu și Minerul Lupeni. Partida s-a terminat la egalitate, după un joc echilibrat între cele două echipe, care și-au pus fiecare în valoare calitățile, au etalat un joc bun, cu numeroase ocazii, alternând perioadele de dominare. A rezultat un spectacol fotbalistic intens, cu o remiză echitabilă.

Echipa noastră a început partida în următoarea formulă: Alexandru Oprița – Fabian Bărănescu, Robert Stancu, Sebi Popescu, Lucian Marina – Marian Habet, Albert Cărămidaru, Albert Filip, Tudor Pătrășcoiu, Adelin Pîrcălabu – Bebeto Lupuleț.

Sub privirile primarului municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, și ale directorului clubului, Robert Bălăeț, CSM Târgu Jiu a fost echipa care a început mai bine meciul. Albert Filip a deschis seria golurilor în minutul 25 al confruntării. Minerul Lupeni a venit cu replica 7 minute mai târziu, în minutul 35, când a reușit egalarea. Deși au mai fost ocazii de ambele părți, scorul a rămas neschimbat până la pauză.

CSM Târgu Jiu a început tare și repriza secundă și a preluat conducerea în minutul 50 prin golul marcat de Lucian Marina. Oaspeții au reușit să revină treptat în joc și în minutul 65 au reușit, din nou, să egaleze, scor 2-2. Zece minute mai târziu, în minutul 75, a fost rândul oaspeților să treacă la conducere, scor 2-3. Gorjenii lui Mario Găman nu au cedat și în minutul 90, Bebeto Lupuleța restabilit echilibrul pe teren. S-a terminat 3-3.

Mario Găman, antrenor CSM Târgu Jiu: ”A fost o partidă cu ritm foarte bun, cu intensitate mare de ambele părți, ținând cont de ora de disputare a jocului. Sunt mulțumit de prestația noastră de azi împotriva unui adversar foarte bun, cu jucători de mare calitate, iar per total, ceea ce am arătat astăzi ne dă mare încredere pentru ceea ce va urma.

Dacă pe organizare ofensivă lucrurile au mers destul de bine, pentru că am reușit să marcăm 3 goluri, pe organizare defensivă încă suferim, facem greșeli de interpretare a situațiilor de joc. Sper să le remediem cât mai repede”.

Sâmbătă dimineață, de la ora 9.30, CSM Târgu Jiu va susține, pe teren propriu, încă un test de pregătire, cu CSC Negomir.

LOT CSM Târgu Jiu: Fabian Constantin Bălășoiu(2006), Ștefan Alexandru Belea(2007), Andrei Dragoș Blaj(2007), Ionuț Constantin Buță(2007), Adrian Albert Cărămidaru (2006), Sebastian Popescu(2004), Daniel Gheorghe Ciortan(2007), Elis Cosmin Detculescu(2007), Albert Andrei Filip(2007), Valentin Silviu Ilinca(2007), Ștefan Alexandru Lăpădat(2007), George Mihăiță Miculicean(2006), Emil Nejoiu(2005), Florin Mario Păunescu(2007), Andrei Poenaru(2006), Adrian Mădălin Rasoveanu(2007), Florin Antonio Surcel(2007), Mario Andrei Țambu(2007), Eduard Ionuț Trăistaru(2007), Andrei Trancău(2007), Mihnea Tutunaru(2007), Adelin Pîrcălabu(1996), Alexandru Oprița(1997), Fabian Bărănescu(2004), Lucian Marina(1995), Bebeto Lupuleț(1999), Robert Stancu(1999), Marian Habet(2001).

Următorul meci amical va avea loc sâmbătă, ora 09.30, pe terenul III din cadrul Complexului Sportiv împotriva echipei CSC Negomir!